Kinologija je dejavnost, katere  glavni namen je proučevanje, ohranjanje  in vzgoja posameznih oziroma določenih pasem psov.

Lovci kinologi LD Podbrdo   delujemo v okviru  Lovsko kinološkega društva Gorica. LKD Gorica, pod več kot uspešnim  vodstvom trenutno predsedujočega Vidmar Angela, je nosilec in organizator vseh dejavnosti, katere so potrebne za nemoten potek razvoja naših zvestih spremljevalcev.

Že mnogokrat izražena misel lovec brez psa je samo na pol lovec, je dandanes v praksi že izgubil svoj namen (ne pa tudi pomen!), saj število psov in vodnikov psov v Sloveniji pada. Mnenje večine lovskih kinologov je,  da na področju lovske kinologije lovske družine občutno premalo vrednotijo pomoč na lovu s strani pravilno usposobljenih in izšolanih lovskih psov oziroma njihovih vodnikov.

Večina lovcev se spomni na psa samo takrat, ko po domnevno zgrešenem strelu streljana divjad ni »obležala v ognju« in so očitni znaki (predvsem najdena kri) zastrelitve. Drugače (razen redkih izjem)  večinoma ne. Vendar, ali mora biti tako?

Kar nekaj objektivnih in subjektivnih vzrokov je, da so razmere takšne kakršne so.

Dejstvo je, da je lovski pes dandanes  postal večinoma enakovreden član družine lovca. Glavni namen posedovanja psa ni več samo izvajanje lova, ampak tudi druženje z ostalimi člani družine. Kupnine posameznih pasem in s posedovanjem psa povezani stroški (obvezna predpisana cepljenja, nabava ustrezne hrane, plačilo vseh šolnin in raznih preventivnih ukrepov (da ne govorimo o morebitnem zdravljenju kot posledica poškodbe ali bolezni)) so poleg osebnega časa, katerega moramo dnevno posvečati psu v mnogočem velik dejavnik, da število novih vodnikov (predvsem med mlajšimi člani LD) ne narašča; ravno nasprotno – pada. Vendar, tudi če izpolnimo vse pogoje za katere mislimo, da so potrebni za vzgojo in posest psa nam to ne zagotavlja, da bo pes postal uporaben   lovski pes na katerega bomo ponosni in ne predmet posmeha s strani so lovcev (predvsem tistih so lovcev, z malo začetnico, kateri vidijo psa samo takrat ko jim to ustreza).

Lovci se premalo zavedamo, da se tudi članstvu  LD povprečna starost močno dviga. Premo  sorazmerno se tudi naše psihofizične sposobnosti slabšajo. In tukaj nam priskoči ustrezno usposobljen vodnik in pes še kako v pomoč.  V posameznikovo podzavest bo potrebno ponovno zasidrati predhodno že mnogokrat izraženo misel!

In kako poteka osnovno šolsko lovsko šolanje lovskih psov v okviru delovanja LKD Gorica.

Potem, ko smo že od nabave psa z njim večinoma časa v stanovanju, okolici doma, na posameznih sprehodih v lovišču, na….., je potrebno šolanje našega psa vključiti v kakšen tečaj (ni obvezno, je pa zelo priporočljivo) osnovnega šolanja (tečaju se uradno reče tečaj splošne vodljivosti VP-1), kateri se na našem področju organizira (Leban Ivo) in vodi s pomočjo usposobljenih vodnikov (Razpet Peter, Feragotto Ervin) na igrišču v Volčah.

Tečaj se organizira vsako leto (običajno s pričetkom februarja). Osnovni namen tečaja je priprava psov za življenje v skupnosti (socializacija) in (vsaj zame) ustrezno šolanje vodnika psa. Tečaj praviloma dokaže, da problemi socializacije psov večinoma izvirajo iz lastnika psa in ne  psa samega (pes je večinoma odsev vodnika!)

Prva obvezna organizirana prireditev s katero se z našim psom srečamo, pa je telesna ocena zunanjosti našega psa s strani pristojnega kinološkega sodnika.

Taka prireditev je letos bila v Solkanu. Več kot primeren prostor in vzorna organizacija prireditve sta zaznamovali tudi letošnjo spomladansko ocenjevanje psov. 61 psov različnih pasem je manj kot v preteklih letih, toda ne toliko manj, kot jih je po drugih podobnih prireditvah v organizaciji drugih kinoloških društev.

Ti dve prireditvi, katerih sem se do sedaj udeležil, pa ostajata večinoma skriti ostalim lovcem. Malo zaradi tega, ker prireditvi (po mojem mnenju) v prostoru kjer se izvajata nista bili ustrezno predstavljeni v sredstvih javnega obveščanja, večinoma pa zaradi  tega, ker je kinologija predvsem domena vodnikov psov in ne ostalih lovcev. In na tem področju bo potrebno, če bomo želeli ohraniti lovstvo in z njo posredno povezano lovsko kinologijo  v nam sprejemljivih in dopustnih okvirih storiti  veliko več kot danes!

Kdo, kako in kaj pa ….. !

                                                                                                                 Smrekar Srečko